17 Nov 2020

Wielu inwestorów nie wierzy w to, że ropa z Iranu szybko pojawi się na rynku. Jeśli będą na to realne szanse, to cena surowca może wyraźnie spaść. Prezes Trafigura microsoft dywidenda Group nie jest odosobniony w swoich prognozach. Jamie Dimon, prezes JP Morgan, ostrzegł w zeszłym tygodniu, że w tym roku ceny mogą osiągnąć 150 lub nawet 175 dol.

barylka ropy wykres

Obecne ceny ropy naftowej pokazują, że uzgodniona obniżka dostaw surowca z OPEC+ nic nie zmieniła, a notowania ropy są na „łasce koronawirusa” – ocenia Vandana Hari z Vanda Insights. Od tego momentu ropa w PLN uległa przecenie o 54%, a średnie ceny paliw o odpowiednio 25,7% i 27,5% . Efekt jest taki, że pomimo spadku cen ropy naftowej od szczytu z 2008 us stocks-wall st płaski wraz z malejącym optymiz roku o prawie 45% ceny paliw na polskich stacjach są zaledwie o 8,8% niższe, co moim zdaniem jednoznacznie pokazuje, że jest drogo. Do 2025 roku wzrost popytu naropę naftową w transporcie będzie utrzymywał się na mocnym poziomie, jednak później istotnie spadnie ze względu na większą efektywność i większy udział nowych paliw w pojazdach silnikowych.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście fakt, że polska waluta jest obecnie dużo słabsza względem USD, niż była w 2008 roku. Strategia Grupy ORLEN zakłada kontynuację działalności poszukiwawczo-wydobywczej w celu zwiększania wydobycia i co małe właściciele firm mogą nauczyć się od pandemii poszerzania dostępu do własnych zasobów ropy i gazu ziemnego. Realizowany program inwestycyjny ukierunkowany był na realizację nowych stacji paliw oraz obiektów typu MOP (Miejsce Obsługi Podróżnych), a także modernizację istniejących obiektów.

Socjalizm i ropa naftowa zadusiły Wenezuelę

W zeszłym tygodniu Międzynarodowa Agencja Energetyczna uwolniła 60 milionów baryłek rezerw ropy, aby zrekompensować zakłócenia dostaw po inwazji Rosji. Agencja nazwała ten ruch “wstępną reakcją” i stwierdziła, że w razie potrzeby można uwolnić więcej – napisał portal CNBC. Oczekuje się, że rynek ropy pozostanie niestabilny tak długo, jak długo utrzymywać się będą napięcia w Europie Wschodniej.

Poprzednio Goldman Sachs prognozował cenę złota na USD/toz. Przedstawiamy zestawienie danych, zjawisk i tendencji, które mają obecnie kluczowe znaczenie dla rynków finansowych i gospodarek. Wszystko to zawarte w 13 wykresach, które dla „Parkietu” przygotowali ekonomiści, analitycy i zarządzający aktywami. Touroperatorzy mają już oferty wakacji na przyszły rok i delikatnie sondują rynek.

Tym samym przekroczenie ceny 7 zł w najbliższych dniach jest w jej przypadku jak najbardziej realne. Proporcjonalnych wzrostów należy spodziewać się też na autogazie. Mimo niechęci kartelu OPEC+ do zwiększania produkcji ropa tanieje, a to przekłada się na spadek cen paliw na stacjach.

Pierwszy od 40 lat amerykański tankowiec przypłynął do Europy

Po tym jak Putin dokonał inwazji na Ukrainę, uwaga świata skupia się teraz na reakcji Zachodu. Przywódcy państw zachodnich wyrazili solidarność z Ukrainą i zapowiedzieli, że jeszcze dziś zostaną ogłoszone bezprecedensowe sankcje wobec Rosji. Chociaż jest to konflikt na linii Rosja-Ukraina, rynki patrzą czy inne mocarstwa opowiedzą się po którejś ze stron. Chiny oświadczyły, że nie będą dostarczać broni żadnej ze stron i że to od Rosji zależy, jak zabezpieczy swoje interesy.

Jakie akcje rosną?

Z koszyka spółek reprezentowanym przez indeks WIG20, największe wzrosty notuje JSW, czyli górnicza spółka wydobywająca węgiel koksujący potrzebny do produkcji stali. W ostatnim kwartale 2021 r. węgiel koksujący stanowił 77 proc. wydobycia, energetyczny stanowił niespełna 23 proc.

Na wszystkich rynkach działania Grupy ORLEN w segmencie Detalicznym obserwowano w 2017 roku korzystne uwarunkowania makroekonomiczne. Na rynku polskim w dalszym ciągu widoczne były efekty wprowadzonych w 2016 roku zmian legislacyjnych ograniczających wpływ tzw. Obserwowano wzrost popularności paliw premium przy malejącym udziale gazu LPG w ogólnej sprzedaży paliw. Systematycznie malała liczba stacji paliwowych segmentu ekonomicznego–widoczna była także koncentracja na rozwoju oferty gastronomicznej.

Wyjaśniła również, czego dotyczy większość skarg składanych przez konsumentów. Czytaj dalej Ciepłownie w całym kraju już mają kłopoty przez braki węgla, który na dodatek jest rekordowo drogi. O tym, o ile wyższe są i będą rachunki, mówili na antenie TVN24 mieszkańcy kilka miast Polski. Czytaj dalej Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia, w którym znalazł się wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Czytaj dalej Centralny Port Komunikacyjny budzi wątpliwości.

Unia Europejska uznaje energię jądrową i gaz za zielone źródła. Popłyną miliardy euro na budowę nowych mocy

Do dziś w każdym kolejnym kwartale na świecie wydobywa się jej więcej niż zużywa. Efektem utrzymującej się nadpodaży jest postępujący od połowy 2014 r. Spadek cen surowca i do dziś baryłka ropy Brent potaniała już o około 70%. Powody do zadowolenia będą mieć szczególnie właściciele samochodów z silnikiem Diesla, bo nasza prognoza dla oleju napędowego zakłada wyraźny spadek cen w Polsce, ze średnią na 2016 r. W okolicach poziomu 3,70 zł za litr – mówi Grzegorz Maziak.

Grupa ORLEN na rynku polskim na koniec 2017 roku dysponowała siecią stacji paliw (około 27% stacji działających w Polsce). Rok 2017 był kolejnym – po latach 2015 i 2016 – dobrym okresem dla branży rafineryjnej na świecie. Marże rafineryjne w Europie wzrosły, były wyższe w porównaniu do występujących w 2016 roku głównie w efekcie wyjątkowo wysokiego poziomu nieplanowanych postojów w rafineriach. Przewiduje się, że światowe marże rafineryjne w 2018 roku będą zbliżone do poziomu z 2016 roku, jednak poniżej poziomu marży z 2017 roku. Efekt porozumienia OPEC z Rosją o ograniczeniu produkcji – tzw. Arabia Saudyjska i Rosja przed jego zawarciem zwiększyły produkcję prawie do maksimum, po czym podjęły zobowiązanie o stabilizacji wydobycia i niezwiększaniu produkcji.

Przeanalizujmy więc, krok po kroku, w jaki sposób zmieniała się cena ropy w PLN oraz średnie ceny paliw na stacjach w Polsce od 2008 roku. Wstępne porównanie danych jednoznacznie pokazuje, że cena paliwa w Polsce jest mocno uzależniona od cen ropy na światowych giełdach, wyrażonych w polskiej walucie. Ciekawostką jest jednak to, że kiedyś, zwłaszcza w latach 2009 – 2010 ON był dużo tańszy niż Euro95, a teraz ich ceny właściwie się zrównały. Na koniec 2017 roku na terenie Polski Grupa ORLEN posiadała samodzielnie oraz z partnerem 26 koncesji o łącznej powierzchni 18,7 tys.

CENY ROPY

Nowe przepisy przewidują między innymi zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Wprowadzony ma zostać obowiązek dokumentowania fotograficznego obecności pojazdu na badaniach technicznych. Czytaj dalej Ponad 600 skarg wpłynęło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie wniosków o wakacje kredytowe – przekazała rzeczniczka prasowa Urzędu Małgorzata Cieloch.

barylka ropy wykres

W 2017 roku liczba stacji Benzina wyniosła 401 obiektów. Cena baryłki ropy naftowej Brent zbliżyła się do granicy 100 dolarów. Za obecną sytuację na rynku ropy naftowej odpowiada wiele czynników, ale analitycy wskazują, że najważniejszym z nich są rosnące napięcia geopolityczne pomiędzy Rosją a Ukrainą. Wahania udziału rynkowego mogą być konsekwencją zawirowań na rynku ze względu na skokowe zmiany poziomu konsumpcji paliw w związku z istotną redukcją tzw.

Ceny paliw w najbliższych dniach. Tyle zapłacisz na stacji

Pierwsze aukcje zostaną przeprowadzone już w 2018 roku, a pierwsza moc zostanie dostarczona w 2021 roku. Istotą energetyki rozproszonej są źródła energii (elektrycznej, cieplnej, chłodu), opierające się w głównej mierze o odnawialne źródła energii . Trend ten pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa zasilania dla konsumentów oraz zmniejszenie ich zależności od ewentualnych zmian cen energii na rynku. Prezentowane dane mają charakter jedynie poglądowy i mogą nie odzwierciedlać faktycznych cen kwotowanych w systemie transakcyjnym. Zlecenia kupna i sprzedaży instrumentów finansowych są wykonywane w oparciu o ceny kwotowane w systemach transakcyjnych. Polska cały czas importuje stosunkowo duże ilości autogazu i oleju napędowego.

Sprawdziłem więc dokładne liczby dotyczące udziału ropy z poszczególnych rynków. Udział rosyjskiej ropy wynosił aż 98 proc., podczas gdy teraz, jak informuje Orlen, udział wynosi już tylko 50 proc. Reszta surowca pochodziła z Arabii Saudyjskiej, USA czy exmo opinie Afryki Zachodniej. Cena rosyjskiej ropy Ural wynosiła 92,5 USD/bbl, podczas gdy dziś to 98,12 USD/bbl. Wynosił ok. 3,18 zł/USD, podczas gdy dziś to już 4,33 zł/USD. W ciągu ostatnich lat inflacja r/r utrzymywała się także na poziomie 1,6–3,4 proc.

Czytaj dalej W środę doszło do pożaru taśmociągu znajdującego się w Elektrowni Jaworzno II – poinformował TVN24 starszy kapitan Marcin Ziemiański. Po godzinie 18.00 Tauron przekazał, że sytuacja “jest opanowana” i “nikt nie ucierpiał”. Taśmociąg jest zainstalowany na wysokości ok. 15 metrów. Rządzący obawiając się, że związki zawodowe wyprowadzą pracowników na ulice, próbują ograniczyć prawo do strajków.

Od początku 2014 roku na rynku ropy naftowej mamy nadwyżkę podaży, do której przyczyniło się rosnące amerykańskie wydobycie, przez dłuższy czas maskowane przez jego ubytki w krajach Środkowego Wschodu i Afryki Północnej. Z powodu dużej rezerwy potencjału wydobycia ropy w USA oraz skrócenia cyklu inwestycyjnego na polach naftowych , kartel OPEC utracił, przynajmniej na pewien czas, kontrolę nad cenami ropy. – Po utracie kotwicy dla cen ropy, jaką stwarzała rynkom strategia OPEC, ropa naftowa stałą się prawdziwym towarem. Jej ceny obecnie kształtuje skomplikowany mechanizm powiązań pomiędzy fizycznymi rynkami ropy oraz rynkami finansowymi. W 2015 roku dzienna zmiana ceny ropy Brent, mierzona odchyleniem standardowym, wynosiła prawie 8 dolarów za baryłkę, czyli ponad 15% średniej ceny. Ceny paliw są ważnym, ale nie jedynym, czynnikiem decydującym o tym, ile jeździmy samochodem.

Post a comment