14 Feb 2022

Biorąc pod uwagę te zależności, cena ropy naftowej jest podstawą do ustalania cen innych surowców kopalnych . Według analityków rynku, wpływ działalność gospodarcza usa chłodzi się w połowie grudnia wśród covid-19 odrodzenie -ihs markit przez reuters na ceny ropy naftowej mają obecnie m.in. Zapowiedzi amerykańskiej administracji dotyczących możliwości przerwania importu rosyjskiej ropy.

kurs barylki ropy

Jutro rozpocznie się kolejne spotkanie kartelu OPEC+. Zostanie na nim omówiona polityka dostaw ropy na maj. Kartel sygnalizował niedawno, że będzie się trzymał swoich dotychczasowych planów – czyli zwiększania dostaw ropy co miesiąc o 400 tys. To może doprowadzić do trudności po stronie podażowej na rynku ropy, bo wielu członków OPEC+ ma od kilku miesięcy problemy z realizacją dostaw, a globalny popyt na paliwa powrócił do poziomów przed-pandemicznych. Jeśli będą występowały problemy po stronie podażowej, można się spodziewać wzrostu ceny ropy. Bezpośrednio przed napadem Rosji na Ukrainę za baryłkę ropy trzeba było zapłacić już ok. 94 dolary, wówczas litr ON w Polsce kosztował w zależności od regionu kraju i stacji ok. 5,50 zł.

Rosyjska ropa znów ma popłynąć rurociągiem “Przyjaźń” do Węgier. MOL przelał pieniądze

Widać było ulgę odczuwaną na Tajwanie – TAIEX +2,27 proc. – sugerującą, że ostatnie napięcia geopolityczne w relacjach z… Ropa naftowa, będąca efektem działania milionów lat procesów geologicznych, jest najważniejszym surowcem nowoczesnej gospodarki. Do największych producentów ropy naftowej zalicza się Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Kuwejt czy Irak.

kurs barylki ropy

Ta działalność jest zdecydowanie najbardziej rentownym biznesem spośród czterech wyodrębnionych w koncernie. Daje koncernowi ogromne profity nie tylko ze względu na rosnące ceny surowców, ale i zwyżkujący wolumen wydobycia spowodowany sfinalizowaniem pod koniec września zakupem firmy Ineos E&P Norge. tradeallcrypto W poniedziałek mocno na wartości zyskiwały też akcje Lotosu i Orlenu. Mimo że dla tych koncernów ropa jest surowcem zużywanym w produkcji, to posiadane jej zapasy powodują w krótkim terminie wzrost rentowności prowadzonej działalności. Nie jest wykluczone, że w krótkim terminie ropa będzie drożeć.

WiadomościWszystkie wiadomości

Ropa naftowa na wielomiesięcznych minimach Poruszanie się notowań ropy naftowej na poziomach dwucyfrowych to w dużym stopniu efekt obaw związanych z popytem na ten surowiec w obliczu spowolnienia gospodarczego na świecie. Na początku bieżącego tygodnia w tę retorykę wpisują się m.in. W niedzielę w Państwie Środka opublikowano informacje dotyczące handlu zagranicznego w lipcu, w tym oczywiście także informacje na temat importu surowców.

Czy warto kupić diesla na krótkie trasy?

Niestety, diesle nie lubią podróży na krótkich dystansach i częstego uruchamiania – taki tryb użytkowania szybko da o sobie znać przyspieszonym zużyciem kluczowych podzespołów silnika. Jeśli w skali roku nasze przebiegi zamykają się w 10-15 tysiącach kilometrów, to w żadnym razie ropniak nie ma sensu.

Rynki energetyczne, szczególnie w Europie, balansują na krawędzi poważnych wstrząsów po inwazji Rosji na Ukrainę. Gdyby chcieć głęboko grzebać, to trzeba by się odnieść do tego, jaka ropa była przerabiana w rafineriach. W jakim udziale była to ropa rosyjska, która jest jednak tańsza, a w jakim ropa pochodząca z innych kierunków. Teraz mamy już znaczący udział na naszym terenie krajowym ropy z Arabii Saudyjskiej, czy z innych kierunków. Część spółek obecnych na warszawskiej giełdzie jest wyceniana bardzo nisko.

Jednak w najbardziej negatywnym scenariuszu bank nie wyklucza, że cena baryłki ropy wzrośnie nawet do 175 dolarów. W ostatnich dniach ceny paliw na stacjach urosły do, chciałoby się powiedzieć, absurdalnego poziomu. Jeszcze dwa lata temu, gdy pandemia koronawirusa dopiero się rozkręcała, ceny na stacjach spadały poniżej 4 zł/litr. Po rozpoczęciu wojny w Ukrainie ceny zaczęły rosnąć, a w zeszłym tygodniu kwoty przekraczające 8 zł/litr nie były rzadkością.

Jak kupić baryłkę ropy w pięciu prostych krokach

Na ropie dochodzi do realizacji zysków OPEC+ zgodnie z oczekiwaniami Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami OPEC+ będzie dalej kontynuował współprace i na wrzesień podnosi lekko cel produkcyjny, a konkretnie o 100 tys. Wcześniej ropa zyskiwała, wobec małych szans na konkretny ruch ze strony OPEC+. Po publikacji tej decyzji obserwujemy realizację zysków na ropie.

Czytaj dalej W piątkowym losowaniu padła główna wygrana. Czytaj dalej Produkcja odmiany sera salers z regionu Owernia we Francji została wstrzymana z powodu suszy – pisze dziennik “The Guardian”. Upały sprawiają, że rolnikom coraz ciężej jest zdobyć odpowiednie pożywienie dla hodowanych krów.

Kiedy auta zaczną taniec?

Dlatego – jeśli chcesz nowy samochód z silnikiem spalinowym – nie ma na co czekać. Wyjście z kryzysu dostaw przewidujemy ok. 2023 roku, najwcześniej pod koniec 2022.

Nie jest możliwy handel wszystkimi gatunkami surowca, dlatego w praktyce obraca się najbardziej płynnymi gatunkami rop naftowych. Cenę ropy ustala rynek, który stanowi podstawę do wyznaczenia cen innych gatunków surowca. Nazywamy je benchmarkami czyli referencyjnymi gatunkami rop.

Ropa Brent najtańsza od pół roku, notowana poniżej 95 dol./bbl

Notowania ropy naftowej mają dużą szansę na zakończenie bieżącego tygodnia na znacznym plusie. Wczoraj cena ropy zwyżkowała o ponad 2%, kontynuując odbicie notowań po wcześniejszym, wyjątkowo słabym tygodniu. Niemniej, do optymizmu na rynku ropy naftowej nadal jest daleko, zwłaszcza przy tak niejasnych danych dotyczących popytu na ten surowiec. Ropa naftowa redukuje spadki z ostatnich tygodni Wczoraj pojawiły się dwa ważne raporty analityczne, dotyczące globalnego rynku ropy naftowej. Pierwszy z nich, opublikowany przez Międzynarodową Agencję Energetyczną , był bardziej optymistyczny niż wcześniej.

Przed spotkaniem OPEC+ Cena ropy Brent notowanej na europejskiej giełdzie ICE w środę rano oscyluje wokół poziomu 100 dol. Na środę zaplanowane jest posiedzenie przedstawicieli OPEC+, którzy zadecydują o poziomie limitów produkcyjnych we wrześniu. Cena ropy Brent spada we wtorek, gdy poważne wykolejenie pociągu zmusza szkoły i firmy do ewakuacji w społeczności texas coraz więcej danych makroekonomicznych sugeruje możliwość pogorszenia koniunktury, a napięcia geopolityczne generują obawy o stabilność rynku naftowego. To już trzecia spadkowa sesja z rzędu, po tym gdy w piątek oraz poniedziałek notowania benchmarku osunęły się w dół o ponad 7%.

Jednak wysoka cena benzyny i oleju na stacjach wynika także ze tego, że ropę kupowano, gdy stawki na giełdach były wysokie. Zmianę ceny kierowcy powinni odczuć, gdy zostanie wyprzedane paliwo z wyprodukowane z droższego surowca – co przewiduje ekonomista dr Bogdan Piątkowski. Pomimo spadających cen ropy na światowych rynkach, to na polskich stacjach za litr oleju napędowego oraz benzyny musimy zapłacić grubo ponad 7 złotych. Jednak tutaj najistotniejszym czynnikiem jest słaby kurs złotego, związany m.in. Z dużą inflacją w Polsce – zaznacza dr Artur Bartoszewicz.

Szanse na powrót irańskiej ropy naftowej na rynek Wszystko za sprawą pojawiających się na nowo szans na powrót irańskiej ropy naftowej na rynek. W poniedziałek Komisja Europejska wystosowała pismo z finalną propozycją wznowienia paktu nuklearnego z 2015 roku. Obecnie propozycja ta czeka na zatwierdzenie ze strony Stanów Zjednoczonych oraz Iranu. Tymczasem przedstawiciele Unii Europejskiej ocenili, że finalna propozycja powinna się pojawić na rynku już w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Post a comment